اطلاعیه

پیام تصویری آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی به همایش «آینده فلسفه در ایران»

۲۰ آبان ۱۴۰۰ | ۱۹:۳۹ اخبار
تعداد بازدید:۲۹۷
پیام تصویری آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی به همایش «آینده فلسفه در ایران»

 پیام آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی به همایش «آینده فلسفه در ایران»


همایش «آینده فلسفه در ایران» با پیام آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی روز چهارشنبه ۱۹ آبان ماه به صورت برخط (آنلاین) به همت گروه فلسفه دانشگاه شهید مطهری برگزار گردید.

آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی در این پیام اظهار داشتند: سرّ اینکه الهیات فلسفه ارتباط کاربردی و عملیاتی با جامعه ندارد این است که الهیات فلسفه با جامعه کار ندارد با مردم کار ندارد، با علوم کار دارد و چون با علوم کار دارد پیوندش با فرد و جامعه مع الواسطه است بدون واسطه نیست. حکمت عملی   کوشش و تلاشش این است که جامعه را مسلمان کند فرد را مسلمان کند و آثار اسلامی در جامعه ظهور پیدا کند و مانند آن اما الهیات فلسفه الهی تمام تلاشش این است که علم را اسلامی کند و خرد و دانش را عقلانی و اسلامی کند تا مع الواسطه، علمِ اسلامی شده، افراد را و جامعه را به خردورزی عقلانی و دینی راهنمایی کند.

ایشان بیان داشتند: بنابراین ریاست فلسفه الهی در این است که تمام علوم را اسلامی می‌کند. اسلامی شدنِ دانشگاه به این نیست که ما نمازخانه داشته باشیم این وظیفه همه ماست، عکس امام و رهبری را داشته باشیم و آرم جمهوری اسلامی را داشته باشیم این‌ها جزء سنن ملی ماست، دانشگاه را دانش اداره می‌کند اگر دانش اسلامی شد دانشگاه اسلامی است و اگر معاذ الله از این فیض و فوز محروم ماند، دانشگاه اسلامی نیست. آن وظایف فردی است در حکمت عملی نقش دارد نماز خواندن همه ما و مانند آن در حکمت عملی نقش دارد نه در حکمت نظری.

در حکمت نظری، الهیات فلسفه امتی دارد امت الهیات فلسفه علوم‌اند نه جوامع. این ارتباط تنگاتنگ با دانش دارد و می‌خواهد دانش را اسلامی کند.

متن کامل پیام 
javadi.esra.ir


#
آیت_الله_العظمی_جوادی_آملی


لینک دانلود فایل